Amatorzy rowerowych wypraw nie powinni omijać Warmii i Mazur! Region oferuje bowiem przepiękne widoki, a przecież oglądanie ich to jedna z przyjemności, jaką dają jazda na dwóch kółkach. Ciekawe miejsca można zobaczyć między innymi na warmińsko-mazurskim odcinku szlaku Green Velo, który prowadzi z Elbląga do Gołdapi.
Green Velo na Warmii i Mazurach
Zachęcamy, by swoją rowerową przygodę zacząć właśnie w naszym regionie. Warmińsko-mazurski odcinek trasy liczy trzysta dziewięćdziesiąt cztery kilometry, co powinno dać przedsmak tego, czego można spodziewać się na pozostałych jego etapach. Szlak wytyczono wzdłuż Zalewu Wiślanego, granicy z Obwodem Kaliningradzkim – w dużej części przebiega przez obszary NATURA 2000.

Ponad połowa długości trasy Green Velo w naszym regionie biegnie nasypami po zlikwidowanych liniach kolejowych oraz wałami przeciwpowodziowymi. Rowerzyści muszą przygotować się na nawierzchnię gruntową, ale miejscami pojadą po asfalcie lub kostce brukowej. Pomyślano również o miejscach do wypoczynku, czyli czterdziestu miejscach z wiatami i stojakami na rowery.

Najważniejsze miasta na szlaku


Wyprawę zacznijmy w Elblągu – po wyjechaniu z miasta prawie od razu wjeżdżamy na teren Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Warmińska część szlaku to podróż śladami gotyckich zamków i średniowiecznych budowli. Ciekawe zabytki znajdują się między innymi we Fromborku, Braniewie i Pieniężnie. Etap z Pieniężna do Lidzbarka Warmińskiego (przez Górowo Iławeckie) prowadzi przez bardzo malownicze Wzniesienia Górawskie. Kolejne miasta na trasie to Bartoszyce i Sępopol, gdzie największą atrakcję jest gotycki kościół oraz pozostałości średniowiecznych murów, które kiedyś otaczały miasteczko. Za Sępopolem kończy się warmińska, a rozpoczyna mazurska część szlaku Green Velo.